Kurallar

HAYATA KATIL FUTBOL LİGİ KURALLARI

 

1. GENEL İŞLEYİŞ

a)Hayata Katıl Futbol Liginde mücadele edecek ekipler;

- İstanbul’da 4 adet 4’erli ve 2 adet 5’erli

- Ankara’da 2 adet 4’erli

- İzmir’de 1 adet 3’lü ( tüm maçlar aynı gün yapılacak )

- Bursa’da 1 adet 4’lü 

- Kayseri’de 1 adet 3’lü ( tüm maçlar aynı gün yapılacak )

- Ordu’da 1 adet 4’lü ( tüm maçlar aynı gün yapılacak )

- Adana’da 1 adet 5’li

- Gaziantep’de  1 adet 2’li grup olacaktır.

İstanbul’da grup aşamasında ilk 2 takım 

Ankara’da grup aşamasında ilk 2 takım gruptan çıkar.

İzmir,Bursa,Kayseri,Ordu,Adana ve Gaziantep’te grupların ilk takımları gruptan çıkar.

Nihai olarak İstanbul’dan 3 takım , Ankara’dan 2 takım , Bursa-İzmir finalinden 1 takım , Adana-Gaziantep&Diyarbakır finalinden 1 takım , Kayseri-Ordu&Giresun finalinden 1 takım 8 Lİ BÜYÜK FİNALLER İÇİN İstanbul’a gelir.

Maçlara gelirlen kurum kimlik kartının getirilmesi önem arz etmektedir.Firma tarafından kontrolü sağlanacaktır.

Stajyerler maç takımında yer alamaz.Güvenlik görevlisi ve outsource çalışanlar maç kadrosunda yer alabilir.

b) Grup maçlarında iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; 

-Eş puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur ve ikili averaja  bakılır.

-Eşitlik devam ediyorsa aynı sırayla genel averaja daha sonra atılan gol sayısına bakılır.

-Eşitlik genel averajla da çözülmezse hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.

-Eşitlik yine bozulmazsa grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlara bakılır (Sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır).

-Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.

c) Eleme turlarında beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda doğrudan penaltı atışlarına geçilir.

d) Hükmen mağlubiyetin organizasyondaki karşılığı 7-0kazanan takımın galibiyeti ile tescildir.

e) İki hükmen mağlubiyet alan takım turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı maçları ve kalan maçlarında ise hükmen 7-0 mağlup ilan edilir.

f)  Her takım müsabaka başlangıç saatinde en az 5 oyuncusuyla sahada müsabakaya hazır olmalıdır, aksi takdirde hükmen mağlup sayılacaktır. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü durumlarda maç saatini ve yerini değiştirme hakkına sahiptir.

g) Hayata Katıl Futbol Ligindetaç kuralı uygulanırTaç, ayak ile kullanılır

h)Maçlar, Cumartesi  günleri saat 09:00-22:00 arasında oynanır. Olağanüstü durumlarda etkinlik günleri değiştirilebilir.

I) 8 Lİ Büyük Final günü 21 Nisan Pazar 13:00 ile 19:00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

i)Karşılaşma 25’er dakikadan 2 devre olarak oynanacaktır. Final günü müsabakaları daha sonra tarafınıza bildirilecektir.

j) Penaltılar 5’er adet eşitlik halinde seri olarak devam edecektir.

2. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a) Her takımın kadrosu en az 7, en çok 18 kişidenoluşur.

b) Müsabakalar  1 kaleci 6 oyuncuolmak üzere 7’şer kişi oynanacaktır.

c)Bölge ve İş grubu takımlarında oynayan oyuncular mutlaka aynı bölge ve iş grubunda çalışmak zorundadır.Bu hususta istisna olmayacaktır. ( örnek İstanbul Avrupa-1 Ticaride çalışan kişi sadece bu bölgenin takımlarında oynayabilir veya Kredi Kalitesi Tahsilatlar iş ailesinde çalışan kişi sadece bu iş grubunun takımında oynayabilir. ) 

d) İşten ayrılma durumlarında sigorta çıkışı baz alınacaktır. Takım, bu durumu Disiplin Kuruluna bildirerek söz konusu oyuncuyu kadrodan çıkartmak ve bir daha oynatmamak zorundadır. Bu durumda bulunan bir oyuncu söz konusu takımda oynaması durumunda, takım o maçta hükmen mağlup sayılacaktır.

3. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ        

a) Turnuvada mücadele eden oyuncular klasik halı saha ayakkabısı, plastik Krampon yada AG tabanlı ayakkabı ile mücadele etmek zorundadırlar. Vidalı krampon tüm illerde yasaktır. Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının rakibin sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği taktirde değişimini istemekle yetkilidir.

b) Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak yasaktır. (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.).Bu durumda hakem karar vermeye yetkilidir.

c) Müsabakalar Organizasyon Komitesinin sağlayacağı tam profesyonel müsabaka toplarıyla oynanacaktır. 

d) Tüm oyuncuların müsabaka sırasında tozluk ve tekmelik kullanma zorunluluğu vardır.Organizasyon firması tekmelik ve kaleci eldivenini maç esnasında temin etmek ile yükümlüdür.

e) Grup maçları ve eleme maçlarında yelek ile mücadele edilecek , 8 li finallerde ise forma yaptırılacaktır.

4. OYUNCU VE MAÇ SAATİ DEĞİŞİKLİĞİ

a) Bir maçta takımların 5 (beş) oyuncu değiştirme hakkı vardır. Final maçında ise 7 oyuncu değiştirilebilir. Oyuna girecek oyuncu gözlemcinin yanına gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun durduğu anda hakem kontrolünde değişiklik yapılır. Oyuncu değişikliği yapma hakkı teknik direktöre veya kaptana aittir.

b) Oyundan çıkan oyuncu, yeni bir oyuncu değişikliği ile oyuna tekrar dahil olabilir.

c) Maç saati değiştirmek yasaktır. Tüm taraflar mutabık ise ( 4 takım ) organizasyon komitesine bildirilerek, ilgili 2 maçın saati yer değişebilir. ( aynı gün şartı ile )

5. SEYİRCİLER

a) Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır.

b) Hayata Katıl Futbol Liginde mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Gözlemci veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı fair-play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Disiplin Kurulu takım ve taraftar arasında bağlantı olduğuna kanaat getirirse ilgili cezayı ilgili takıma verir. Ayrıca, katılımcılar, etkinlik süresi boyunca seyircilerinin  etkinlik alanı içinde bulunan eşya, makine ve düzeneklere verilecek maddi zarardan sorumludur.

6. HAKEMLER

a) Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.

b) Hakemler ve saha koordinatörleri maç boyunca sahada organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Bu şahısların sahada ve oyun ile ilgili olarak saha dışında verdikleri kararlar tartışılamaz. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla Merkez Disiplin Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur

c) Hakem, devre arasında ve maç bittikten sonra, aynı zamanda uzatma zamanı sırasında ve penaltı noktasından yapılan vuruşlar sırasında sarı veya kırmızı kart göstermekle yetkilidir.

d) Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

e) Toplamda 3 sarı kart gören oyuncu bir sonraki maç cezalıdır. Ayrıca kırmızı kart gören bir sonraki maçta cezalıdır. Kırmıza kart görme şekline göre turnuvadan ihraç hakkı organizasyon komitesindedir.

Final günü cezalı oyuncu olmayacaktır. ( ihraç şekline göre )

7.  DİSİPLİN KURULU

a) Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, Hayata Katıl Futbol Ligi asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır. Haftanın belirli bir günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir, gerekli kararları alır.

b) Hayata Katıl Futbol Liginde saha içi ve saha dışında fair-play'e aykırı tutum ve davranışlar (kavga, küfür vs.) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu tarafından cezalandırılacaktır. 

c) Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.

d) Müsabakalarda kırmızı kart gören oyuncu en az 1 (bir) maç ceza alır.

e) Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan bağımsız olarak, Hayata Katıl Futbol Ligindeki keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya ceza uygulama hakkına sahiptir. 

8. TATİL EDİLEN MAÇLAR

a) Hayata Katıl Futbol Liginde bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) tatil edilmesi durumunda, karşılaşma o anki skoruyla dondurulup daha sonra Organizasyon Komitesinin belirleyeceği bir günde bitirilir.

b) Hayata Katıl Futbol Liginde bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen Fairplay Merkez Disiplin Kurulu’ndadır. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. 

9. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI & SİTE İŞLEYİŞİ:

a) Hayata Katıl Futbol Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Fairplay Organizasyon tarafından atanmış olan Organizasyon Komitesine aittir.

b) Organizasyon Komitesinin, Hayata Katıl Futbol Ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır. 

c) Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgilerwww.hayatakatilfutbolligi.com’da yayınlanacaktır.  

d)Fairplay Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.

10. SAĞLIK

a) Organizasyon Komitesi, Hayata Katıl Futbol Ligi’ndaki her maçta olası sağlık problemlerinde ilk müdahale için tesiste en az bir ilk yardım görevlisi ve ambulans bulundurmakla mükelleftir. Bununla birlikte, katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar. 

11. GÜVENLİK

a) Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar. 

b) Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflardaFairplay Organizasyontaraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c) Fairplay Organizasyon; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

 

Final Yolu
Maç Programı

A Grubu

B Grubu

C Grubu

D Grubu

E Grubu

F Grubu